A logika rendszerei – a rendszerek logikája: Agnes Denes művészete

Kiállításon jártam a Szépművészeti Múzeumban, ami nagyon inspiráló és elgondolkodtató témát dolgoz fel. Agnes Denes művészete igazán utat mutató és olyan gondolatokra mutat rá, ami korunk és társadalmunk égető problémáit dolgozza fel.

“Különféle médiumokat és tendenciát ötvöző alkotásaiban az elsők közt vonta be az ökológiai szemléletet a képzőművészetbe. A jelen környezet- és társadalom tudatos művészetének számos irányzata elképzelhetetlen Agnes Denes kezdeményezései nélkül.”

“A kiállítás a művész rajzaiból, grafikáiból és fotóiból válogatva kísérli meg áttekinteni az életmű összes jelentős műcsoportját és alkotói periódusát. A tárlaton szerepelnek a művész emblematikus ökológiai munkáinak fotódokumentációi, többek közt az 1982-es Búzamező – szembesítés című akció, melynek során – önkéntesek bevonásával – búzával vetett be, majd aratott le egy 0,8 hektáros törmeléklerakó területet Manhattan déli végében, az akkor még álló ikertornyok közelében. A táj behatolása New York metropoliszába a környezetvédelmi kérdések mellett gazdasági és társadalmi problémákra is felhívta a figyelmet. Hasonlóan korszakalkotó jelentőségű volt a Fahegy – élő időkapszula (19821996) című közösségi projektje is, amikor egy matematikai képletből származó mintázat alapján tizenegyezer fát ültetett el ugyanennyi ember Finnországban. E „matematikai erdő” fáinak – a művész szavaival –„túl kell élniük a jelenkort és életben maradásukkal át kell ültetniük elképzeléseinket egy ismeretlen jövőbeli korba”.



“Agnes Denes projektjeinek régóta visszatérő eleme az időkapszula. E kiállításhoz is kapcsolódik egy a művész által összeállított, az emberiség jövőjével kapcsolatos kérdőív, amelyre a beérkezett válaszokat egy időkapszulában fogjuk elhelyezni a Városligetben.
Agnes Denes műveit a jövő generációinak, mi több, jövendő civilizációknak szóló üzeneteknek szánja. Napjaink klíma- és ökológiai válságának tükrében projektjei, üzenetei nem is lehetnének aktuálisabbak. Egyedülálló, sajátos környezettudatos érzékenységről tanúskodó művészete arra tanít, hogy a természet, az emberi értékek és a tudás fenntartható rendszerében elkerülhető az ökológiai katasztrófa.”


Szeretem azokat a művészeket, gondolkodókat, akik nem csak a szépet dolgozzák fel, hanem fontos dolgokra hívják fel a figyelmet a művészet eszközeivel, mert hiszem, hogy ez a feladata a mai világban azoknak az alkotóknak, akik valamilyen módon megnyilvánulnak a Világ felé. Gondolkodásra ösztönöz, felkelti az érdeklődést egy egy téma iránt és utat mutat. Nagy szükségünk van erre, mert zajos a kommunikáció, sok a fölösleges és félrevezető információ, ezért is mutattam be ezt a kiállítást, hogy minél több emberhez eljusson ez az értékrend, ez a trend. Nagyon jó, hogy egy nagy klasszikus múzeum ilyen művészeti irányokat is bemutat és foglalkozik vele. Menjetek és nézzétek meg, érdemes!


Next
Next

bio design