bio design

A tervezői gondolkodás, valami új létrehozása nagyon megváltozott az utóbbi időben, hiszen már nem csak szépnek kell lennie valaminek és praktikusnak, hanem környezeti szempontból is helyt kell állnia, azaz fenntarthatónak, környezetbarátnak kell lennie.

Alapvetően azt gondolom egyre inkább, hogy egyáltalán nincs szükségünk új tárgyakra, hiszen annyi, de annyi le van gyártva és fölösleges még újat és újat gyártani, de sajnos a világ nem ilyen és kell az új. Ebben a társadalomban nagyon nehéz ebből kiszakadni, hiszen bármerre nézünk mindenhol ezt látjuk, hogy vásároljunk.


Viszont, ha már vásárolunk, ha már tervezünk, akkor legyen olyan, ami nem jelent problémát az ökoszisztémánkra. Így jutottam el szeptemberben a Szimbiolab bio design tanfolyamára, ahol ezekkel az alternatív utakkal ismerkedtünk meg Kis-Baraksó Szandra és Márföldi Dóri által. Izgalmas új alapanyagaok és elszomorító adatok adták az inspirációt, hogy ebbe az irányba kezdjek el gondolkodni. 


A gombák világa már jóideje foglalkoztat, itt a micéliummal és a kombuchával ismerkedtünk meg, amikkel kísérleteztünk. Adtunk hozzá különböző természetes színezékeket és kompozit anyagokat és megnéztük, hogy melyiknek milyen tulajdnosága van és mire lehet használni. Bárcsak több időm lenne ezekkel kísérletezni, de majd egyszer biztosan eljön az én időm és neki tudok ugrani teljes gőzzel.

Ez az iparág még nagyon gyerekcipőben jár, mert még folyamatosan kutatják, hogy melyik anyag mire jó, hogyan állítható elő a lehető legjobban, úgyhogy minden kísérlet egy újabb lehetőség arra, hogy a világ iparát egy kicsit más irányba fordítsuk. 

Akit ez a téma jobban érdekel, annak szívből ajánlom Szandráék következő, tavaszi tanfolyamát. A Szimbiolab oldalán találjátok a részleteket.

A következő bejegyzésben pedig megmutatom, hogy a festőnövényekkel mit hoztunk létre az alkalamat Hellobotanika  , azaz Hajgató Sári tartotta.

Previous
Previous

A logika rendszerei – a rendszerek logikája: Agnes Denes művészete

Next
Next

újra kezdés, újra borarti